Reklamcılık & Web 2.0

social-web 

Internetin hızlı gelişmesi ile birlikte 2000 yılından sonra reklamcılık sektörü ciddi gelişmelere şahit oldu.

Yeni imkanların doğduğu bu dönemde dünya genelinde 250 milyon kişi internet bağlantısına sahipti.

2011 yılında 2 milyarı geçen  internet kullanıcısı sayısı reklam sektörünü tamamen değiştirdi ve bu değişimi yakalamakta  zorlanan bir çok firma karanlığa gömüldüğü gibi, karanlıklardan zirveye çıkan yeni, çağa ayak uyduran firmalar doğdu.

 

Yukarıda verilen rakamlar açık olarak gösteriyor ki internet reklamcılığı büyük bir pazar ve her an büyüyor. Kullanıcı sayısına bakılacak olursa bu rakamların hiç bir tiraj bu güne dek yanından bile geçmemiştir. Bir video çekiyorsunuz ve bunu milyonlar izliyor. Altında sizin adınız yazıyor. Bu bir kaç yıl önce imkansız gibi görünürken şimdi iş biraz creative olmaktan geçiyor.

  

2009 yılına kadar internet kullanıcı sayısı 1 milyar kişiyi buldu. Kullanıcı sayısının artması ile kalmayıp internet de Web 2.0 çağına geçiş yaptı.

Sosyal ağ ve sosyal medya sistemleri artık herkes tarafından tanınmış hale geldi. Artık internet sadece bilgi alma kaynağı değil, herkesin her türlü bilginin paylaşabildiği bir platforma dönüştü. İnsanlar bir ürün veya hizmet almadan önce rahatlıkla internetten diğer kullanıcıların tecrübelerine başvurabilir hale geldi.

Böylece reklamcılık da yeni bir döneme girdi. 1 milyardan fazla insanın artık sıradan televizyon, radyo ve gazete reklamları ile kolay kazanılamayacağı bir döneme girildi.

1 milyarı bulan internet kullanıcı sayısı sadece 2 sene sonra, yani 2011 yılında 2 milyar sınırını aşarak reklam sektörünü tamamen değiştirdi. Bu değişimi hala algılamakta zorluk çeken firmalar ve reklamcılar var. Ancak bu değişimi yakalamayanlar ulaşmak istedikleri kitle'nin küçük bir bölümüne ulaşabilmekle yetinmek zorunda kalacaktır.

 

Tüm Türkiye'nin tanıdığı ve yakından takip ettiği bir ünlü'nün bir reklam filminde ben x ürünü kullanıyorum ve xx sonucu alıyorum demesi internet kullanıcılarını etkilemiyor. Internet üzerinden bir forum, sosyal ağ veya benzeri yerde sıradan bir vatandaşın bunları söylemesi daha etkili oluyor.

Neden mi? TV reklamında bir ürünün reklamını yapan ünlü nekadar samimi olabilirki? Yüksek ücretler aldıkları için reklamlara çıkıyorlar, ama internette bir forumda veya blogda bu ürün ile ilgili tecrübelerini yazan sıradan bir vatandaşın söyledikleri, her hangi bir kar gütmeden sadece paylaşmak amaçlı dır.

En iyi reklam sizce en etkili olan mıdır? Yoksa en çok para harcanan mı?