SEO Göçebeleri

Ajans çalıştıranların büyük bir kısmı bu tür müşterileri bilir.Web sitesi'nin arama motorları'ndaki durumu ile ilgili memnun olmaları gerekirken ansızın başka bir ajans ile çalışmaya karar verirler. Elbette her müşteri mevcut çalıştığı ajans ile yollarını ayırmak isteyebilir. Bu hakka sonuna kadar sahip ve ajanslar bu duruma saygı duymalı.

Ancak bazı web sitesi sahipleri arama motoru optimizasyonu konusunda devamlı ajans değiştirmenin kendilerine bir avantaj sağlayabileceği düşüncesine kapılmıştır.

 

Peki neden?

Azımsanmayacak kadar uzman bu konuda ayrı fikirlere sahip olsa da, arama motoru optimizasyonu'nda backlink'lerin etkisi aşikardır. Bir çok ajans ise müşterileri için backlink satın almakta veya kiralamakta. Bir de bazı ajanslar bir müşteri ile yeni çalışmaya başladığında, ilk dönemlerde çok fazla emek ve zaman vererek olağanüstü performanslar sergilemekte.

Uyanık müşteriler bir ajans ile uzun süreli çalışmaktansa, devamlı ajans değiştirerek daha fazla performans alabileceğini düşünüyor. Kendi kendine "Yeni çalışmaya başladığım ajanslar ilk dönemler daha fazla emek vererek çalışıyor, ayrıca ajans'ın web sitem için satın aldığı / kiraladığı backlinklerin etkisi de genelde haftalarca bazen aylarca devam edebiliyor." demekte dir Ve böylece SEO göçebesi doğar!

 

SEO göçebesi nedir?

Bir SEO göçebesi, ajansların genelde başlangıç döneminde, web sitesi sahibi'nin (müşteri'nin) ayırdığı bütçeye göre fazla zaman ve emek harcadığını ve backlink'lerin etkisinin de uzun süre devam ettiğinin farkına varmış bir müşteri dir.

 

Peki bu yöntem mantıklımıdır?

Hayır, değil! "Bir yerde olan her yere kavuşur, her yere dağılan hiçbir yer bulamaz".
Uzun vadede başarılı olmak isteyenler, web sitelerini mümkünse sadece bir ajansa emanet etmelidir. Tüm profesyonel ajans'ların yöntemleri temelinde aynı sayılabilir, ancak her ajans yılların tecrübesi ile kendine has bir teknik geliştirmiştir.

Devamlı ajans değiştirerek web sitesi üzerinde yapılan optimizasyon çalışmaları da fark gösterecektir. Bununla beraber eski linkler düşürülüp yeniden bir çok link eklenecek ve bu Google'daki itibarınızı ciddi şekilde etkiliyebilir. 

 

Bundan ne çıkartmalıyız?

En geç bu yöntemin kendilerine yarar'dan çok zarar getirdiğini fark ettikleri zaman SEO göçebeleri'nin nesli (inşallah) tükenecektir. Bu yöntemin faydalı olacağına inanmakta olan ve ajans'tan ajansa sıçrayarak bunları yoğun rekabet ortamında bir birine düşüren web sitesi sahipleri Google nezdinde itibar kaybetmekle kalmayabilir, ajansların gözünde de ciddi itibar kaybına uğrayabilir.

Web sitesi sahipleri çalıştıkları başarılı ajanslar ile ilişkilerini mümkün olduğunca uzun süreli tuttukları halde en iyi sonuçları elde edeceklerinin bilincinde olmalıdır. Ayrıca bir ajans nekadar uzun süre aynı web sitesi üzerinde çalışıyorsa, sitenin konusu hakkında bir okadar uzmanlaşıp daha da etkili olabilmektedir.

Elbette ajanslar da diğer ajansların müşterilerini tavlamak'tan vazgeçmelidir. Eğer bir müşteri hali hazırda çalıştığı ajansdan ayrılmak istiyorsa, onu bu değişikliğin beraberinde getirdiği riskler hakkında bilgilendirmek gerekir. Bu bilgilendirme yapıldıktan sonra müşteri hala çalıştığı ajansı değiştirmekte kararlı ise, diğer ajans ile irtibat kurarak arama motorları açısından da pürüzsüz bir geçiş gerçekleştirilmelidir...