İyi reklam nasıl olmalı?

İyi Reklam, Sattıran Reklamdır!

Reklam veren veya reklamı yapanlar da çok iyi bilirler ki iyi reklam her zaman ürünü, hizmeti anında sattıran reklamdır. Reklamın tek amacı vardır. O da bir ürünü, hizmetin bir an önce satılmasını sağlamak. Satmak istediğiniz ögeyi istediğiniz zaman fiyatta indirimler yaparak kolaylıkla satabilirsiniz.

Ama alıcı kitlesindeki kişiler belli bir doyuma ulaştıktan sonra, o ürünü satamazsınız. Satacağınız ürünü çok satmanız için o ürünü kullanıcıya sevdirmeniz, bir daha almasını, sonra bir daha… Yani defalarca aldırmanız gerekir. İnsanlar bir ürünü sadece severse müptela olurlar.

İşte bu sevdirme işini yapacak tek etmende reklamdır...

 

Reklamı yapılmış bir ürünü veya hizmeti insanlara sunuyorsanız istediğiniz satış rakamlarına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Reklamlı ürünü almak kullanıcıları mutlu edecek ve kendilerini ayrıcalıklı hissetmelerini sağlayacaktır. Bu ayrıcalığı bazen güler yüzünüzle reklam yaparak, bazen çeşitli yazısal medya organlarıyla veya kitle iletişim araçlarıyla reklam yaparak, bazense çeşitli indirimler yaparak gösterebilirsiniz. Bir web sitesi üzerine kurulmuş e-mağazalardan bahsediyorsak insanlar bir ürünü olması gerekenden ucuza alacağını söyleyerek veya promosyon çekleri vererek bu reklamı kolaylıkla yapabiliriz.

 

Reklam sürecini tarihsel bir kalıba koymak yanlış olacağını söylesek hata yapmayız. İlk reklam faaliyeti kimi reklamcılara göre şeytanla başlamıştır. Hz. Adem ve Hz. Havva bu reklamda alıcı. Yasak elma ürün veya satılması gereken obje reklamcı ise şeytandır. Reklam sözü bir başka deyiş ile ikna etmek için kullanılan metafor ise bu elmayı yiyerek insanın ölümsüzlüğe kavuşmasıdır. Şeytan bu ilk reklam faaliyetinde başarıya ulaşarak işini başarıyla yerine getirmiş elmayı yedirerek (satarak)  başarılı bir reklam faaliyeti yürütmüştür. Reklam tarihsel süreçte en büyük süksesini kapitalizmin doğuşuyla yapmıştır. Daha sonra radyo ve televizyon gibi cihazların icadı önüne geçilmez bir hal almasını sağlamıştır.

 

Bugün ise internetle sanal âlemde hızla yayılmıştır. Artık birçok büyüklü küçüklü firma reklamlarını internet sektörü üzerinde yapmaktadır. Bu reklam işlerini sağlayan pek çok profesyonel veya amatör kişi ya da gruplar vardır. Hemen hemen tüm reklam ajansları sanal ortamda da hizmet verecek konumdadır. Ayrıca sadece internetten hizmet veren birçok reklam ajansıda mevcuttur. Doğru bir reklam danışmanlığı, reklam kampanyalarınızın başarılı olmasını sağlayacaktır.

 

Reklam vererek ürünlerini sattırmak isteyenlerin veya web sitesi'nin ziyaretçi sayısını artırmak isteyenler, artık çok iyi biliyorlar ki bu işi ancak iyi bir reklam danışmanı ile yapabilirler. Reklam ise sadece iyi olduğu sürece amacına ulaşır insanları ikna eder. Bu ikna sürecini sağlayabilecek kişiler ise bu konuda profesyonel olmuş kişilerdir. Siz bir reklam çalışması yaptırmak istiyorsanız reklamınızı yapacak ajansları veya web sitelerini daha önce başarıya ulaşmış ajansların veya web sitelerinin arasından seçerseniz başarıya ulaşma ihtimaliniz ürününüzü bir an önce pazarlama ihtimaliniz arttıkça artacaktır.

 

Unutmayın ki her zaman iyi olan başarıya ulaşır. Reklam da böyledir. Her zaman iyi reklam çok sattıran reklamdır…