Kurumsal Kimlik

Kurumsal Kimlik Nedir?

Kurumsal Kimlik, bir kurumun kendini görsel ifade etme şeklidir denilebilir. Bu görsellik kararlı olmayı ve alınan kararları devamlı ve kalıcı olarak benimseyi gerektirir.

Kurumu anımsatacak bir tasarımın ne ölçülerde ve nasıl kullanılması gerektiğini belirten kurumsal kimlik kitabı ve kalite elkitabı bu sistemin vazgeçilmez öğesidir. Öyle ki, bir kurumsal kimlik tasarımın içinde logo'dan ofis dizaynına, çalışanların giyim kuşamından araç üstü giydirmeye, antetli kâğıttan, tabelaya, Web Sitesinden Ambalaj dizaynına ve faaliyet raporuna kadar her şeyin ne ölçülerde ve nasıl kullanılacağı belirtilmiştir.

Kurumsal kimlik kurumun imzasıdır, oluşturduğu imajla tüketicinin aklına kazınır ve kuruma olan güveni arttırır.Bu yönüyle firmanın reklam yatırımlarının başarılı olmasının sağlayan çalışmalardan biri olarak nitelendirilebilir. 

Bir firma bir imaja kurumsal kimlik çalışması sayesinde sahip olur. Çeşitli reklamlardan promosyonlara, web sitelerinden logolarına, ofislerinden mağazalarına varıncaya dek bir firma için var olduğu her alanda kurumsal kimliğin etkileri vardır. Firmalar tasarlanan bu kurumsal kimlik ile büyümektedir.

 

Bir Kurumsal Kimlik nasıl olmalı?

Kurumsal kimlik çalışması firmaların Misyon ve Vizyonlarına göre yapılır. Bu çalışmalar alanında uzman ve deneyimli reklam ajansları tarafından yapılmalıdır. Yani bir firma bu kurumsal kimlik çalışması sırasında kesinlikle profesyonellerle çalışmalıdır. Bu çalışmalar sonrasında firmanız daha çok ilgi çekecek ve güven duygusu yaratacaktır.Kurumsal kimlik çalışması konsept ile başlar ve logo ile devam eder. Sonrasında web sitesi, kartvizit, ofis veya mağaza tasarımı ile sürdürülebilir.

Bir firma için logo çok önemlidir. Firmalar logolarını kartvizitlerden ofis tasarımlarına, ofis tabelalarına kadar pek çok yer de kullanırlar. Bu logolarda kullanılan renkler, ikonlar ve yazı fontları ofis dizaynına varıncaya değin pek çok alanda kullanılır. Bu nedenle kurumsal kimlik oluşturma işi bu logolar ile başlamalıdır.

Daha sonra gelişen teknoloji ile beraber bir firma internette de yerini almalıdır. Yani kurumsal bir web sitesine sahip olmalıdır. Kurumsal bir web sitesine sahip olmak bir firma için vaz geçilemez bir unsurdur. Bugün ülkemizde de yeni kanunlarla birlikte her sermaye şirketi’nin muhakkak bir web sitesi olmak zorundadır. Bu web siteleri firmanız hakkında tüm bilgileri içermelidir. Firmaların ofis tasarımlarında firmanın logosundan firmanın genel özelliklerine kadar bir çok özelliği yansıtmalıdır.

Firma eğer müşterilerine çeşitli mağazalarda hizmet veriyorsa bu mağazalarda firmanın kurumsal kimliğini yansıtmalıdır. Yani mağaza için yapılan kurumsal kimlik çalışmaları o firmanın genel özelliklerini sonuna değin yansıtmalı ve o firmaya özel olmalıdır.

Sonuç olarak prestij ve görünürlülük en az sürdürülebilirlilik kadar önemlidir. Her ikisi de bir diğeri olmadan eksik kalacaktır.