Web Tasarım

Modern Çağın Sanatı

İnternetle biraz daha yakından ilgilenen herkes, internette gezindiği web sitelerinin nasıl yapıldığını merak etmiştir.
Web Tasarım 2.0Web siteleri bazen hobi niyetine yapılsa da, genelde rekabet ortamında kendine avantaj sağlamak veya ürün/hizmet tanıtımını daha etkili yapmak isteyen şirketler tarafından yaptırılır.

Bunun dışında siyasi partilar, sivil toplum örgütleri ve diğer kuruluşlar daha fazla kişi’ye ulaşmak için web tasarımı yaptırır. Web Tasarım iki unsurdan oluşur, Grafik Tasarım ve Web Programlama.
Bir web sitesinin yayına girebilmesi için birde alt yapı dediğimiz bazı gereksinimler vardır.

Web site tasarımı, grafik tasarımcılar ve web programcıları tarafından yapılır. Web tasarımı özüne bakarsak meşakkatli bir iştir. Hatta kimilerine göre kodlarla uğraşıp bir yandan bu kodların üzerine grafikler giydirmek epeyi bir ustalık isteyen bir sanattır. Web tasarım, kısaca kodların üzerini uzmanca hazırlanmış grafiklerle giydirme işidir. Web tasarım uzmanlık ister. Bir web tasarım uzmanının tasarım yaparken kullanması gereken belki onlarca yazılım vardır. İyi bir tasarımcı tüm bu yazılımları kullanırken hepsini uzmanlık seviyesinde veya uzmanlık seviyesine yakın kullanmalıdır. Bir ressam tuale fırçasını nasıl vuruyorsa grafiksel tasarımları öyle yapmalı, bir piyanist virtüözü piyanonun tuşlarına nasıl basıyorsa grafiklerle kodları o incelikte eksiksiz giydirmelidir. 

Ancak bu şekilde yapılan bir web tasarımı ile internette başarılı olunur. 

Web Tasarımını bir imaj meselesi olarak değerlendirmek gerekirse; Başarılı bir web sitesi, müşteriyi veya hitap ettiğiniz kitleyi ikna etme, kendinize çekme, bir malı, hizmeti veya ideoloji’yi satmak için kullanacağınız en modern ve en etkili iletişim aracıdır. 

İmajı tamamlanmış kendiliğinden kullanıcıyı çeken bir web tasarımına sahip olmak firmanız için en büyük gerekliliktir. İmaj yaratma hizmeti kişilere imaj danışmanları tarafından verilirken, şirketlere bu hizmetler artık reklam danışmanları tarafından verilmektedir. İyi bir web sitesine sahipseniz, şirket olarak cazibeniz artacak ve iş potansiyeliniz fazlasıyla çoğalacaktır.

 

Bir web sitesi günümüzde neredeyse vazgeçilmez bir araç

Web Tasarım
Dinamik bir web sitesi tanıtım ve iletişim aracı olarak kullanıldığı gibi satış kanalı olarakta kullanılabiliyor. Tanıtımınızı yapmakla görevlendirilmiş, hemen her yerde olabilen bir ekip düşünebilirsiniz.
Web siteleri, kurumlar için çok büyük avantajlar sağlayabilen, masrafları diğer çözümlere göre son derece düşük, etkisi yüksek bir pazarlama / tanıtım aracı olarak tanımlanabilir.


Web tasarım yaptırmak her zaman yeterli olmayabilir.
Arama motoru optimizasyonu da web tasarım'da çok önemli bir husustur.
 

Ancak web siteleri çok farklılık gösterebilir. Bir web sitesi ehil olmayan kişiler tarafından yapıldığında itibar kaybına yol açabilir, teknik sorunlar oluşabilir, hatta hukuki sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.
 

Türkiye nüfusunun 3/1'i hergün internete bağlanmaktadır

2011 itibari ile, dünya genelindeki internet kullanıcı sayısı 2 milyarı aştı. Türkiye'de ise yaklaşık 25 milyon internet kullanıcısı sayıldı. 
25 milyon internet kullanıcısının %86 sı her gün internete bağlanırken %13 haftada bir kaç kez interneti kullanmaktadır.

Web sitesi tasarımı yaptırma'nın avantajları

Bir kullanıcı, bir ürün veya hizmet aramak istediğinde ilk olarak internete başvurur. Aradığı ürün veya hizmeti internette bulduğunda, kullanıcı genelde sanal alemin dışına çıkmadan seçimini yapar ve ilgili firma ile telefon veya e-posta yoluyla irtibata geçer, hatta bazı durumlarda ürünü doğrudan web sitesi üzerinden satın alır. Aslında web sitesi yaptırmanın ne avantajından ne de başka bir olaydan bahsetmeye gerek yok. Zaten şu an işim içine giren herkes web sayfasının bile ne kadar yetersiz kaldığını ve seo ve sosyal medya ile takviye edilmeyen bir web sayfasının da pek önemli olmadığını bilmektedir. Ayrıca siteniz dinamik değilse ve güncellenmiyorsa rakiplerinizle mücadele etmeniz de bir o kadar zor olacaktır.


Web Tasarım ile ilgili sorularınız için lütfen bizimle irtibata geçiniz...